Podstawowe rodzaje Obróbki Cieplnej:
WYŻARZANIE NORMALIZUJĄCE
Jest to rodzaj obróbki cieplnej polegający na nagrzaniu stali do temperatury nieco wyższej od AC3 lub Acm ,wygrzaniu w tej temperaturze i następnie chłodzeniu do temperatury Otoczenia. Obróbka ta ma na celu rozdrobnienie i ujednorodnienie ziarna, co wpływa na polepszenie własności mechanicznych stali .Stan ten oznacza się literką „N” (NBK, NZF)
UWAGA! Normalizowanie może zmniejszyć pasmowość struktury zwłaszcza, gdy nie wykazuje ona znacznych wtrąceń niemetalicznych.
WYŻARZANIE REKRYSTALIZUJĄCE
Jest to rodzaj obróbki cieplnej polegający na nagrzaniu stali uprzednio odkształconej na zimno do temperatury Rekrystalizacji. Temperatura ta zawiera się w zależności od zawartości węgla i stopnia zgniotu od 440 do 550 st. C, wygrzaniu w tej temperaturze i następnie chłodzeniu do temperatury Otoczenia. Obróbka ta ma na celu przywrócenie struktury jaką posiadał materiał przed odkształceniem na zimno. Własności plastyczne materiału rosną a maleją własności mechaniczne. Stan ten oznacza się literką „A”; (GBK,GZF)
UWAGA! Rekrystalizację stosuje się szczególnie w celu umożliwienia dalszej przeróbki plastycznej na zimno.
WYŻARZANIE ODPRĘŻAJĄCE
Jest to rodzaj obróbki cieplnej polegający na nagrzaniu stali do temp. Poniżej temperatury rekrystalizacji , krótkim wygrzaniu w tej temperaturze i następnie chłodzeniu do temp. otoczenia. Obróbka ta ma na celu usunięcie naprężeń powstałych podczas odkształcenia na zimno ,przy zachowaniu prawie nie zmienionych własności .Stan ten oznacza się literką „SR”
UWAGA! Tego typu obróbkę stosuje się dla rur przeznaczonych np. na cylindry hydrauliczne.
HARTOWANIE
Jest to rodzaj obróbki cieplnej polegający na nagrzaniu stali do temperatury austenityzacji, powyżej Ac3 lub Ac1, wygrzaniu w tej temperaturze i następnie szybkim chłodzeniu do temperatury otoczenia. Obróbka ta ma na celu uzyskanie struktury martenzytycznej (wzrastają znacznie własności mechaniczne stali a plastyczne maleją).
ODPUSZCZANIE
Jest to rodzaj obróbki cieplnej polegający na nagrzaniu stali zahartowanej do temperaturze nieco poniżej AC1, wygrzaniu w tej temperaturze i następnie chłodzeniu do temperatury otoczenia. Stosuje się w zasadzie trzy rodzaje odpuszczania:
- niskie – w zakresie 150 do 250 st. C celem usunięcia naprężeń hartowniczych przy zachowaniu wysokiej twardości i odporności na ścieranie
- średnie – w zakresie 250 do 500 st. C celem zwiększenia sprężystości kosztem znacznego spadku twardości
- wysokie – w zakresie 500 st. C do Ac1. Ma ono na celu uzyskanie najwyższej udarności możliwej dla stali.
UWAGA! Zwiększa się również stosunek Re/Rm ,który jest miarą Ulepszenia materiału.
ULEPSZANIE CIEPLNE
Ulepszanie cieplne to obróbka cieplna polegająca na :
- Hartowaniu oraz
- odpuszczaniu wysokim
Obróbkę tę stosuje się w celu polepszenia praktycznie wszystkich własności stali a szczególnie UDARNOŚCI.
Stan ten oznacza się literką „Q”